2014 DX110
2014 DX110
Discovery[1]
Discovered byPan-STARRS (F51)
Discovery date28 February 2014
Designations
2014 DX110
Orbital characteristics[2]
Epoch 13 January 2016 (JD 2457400.5)
Uncertainty parameter 6
Aphelion3.5778 AU (535.23 Gm) (Q)
Perihelion0.82623 AU (123.602 Gm) (q)
Semi-major axis
2.2020 AU (329.41 Gm) (a)
Eccentricity0.62479 (e)
3.27 yr (1193.5 d)
193.14° (M)
0° 18m 5.832s / day (n)
Inclination5.7362° (i)
163.83° (Ω)
Argument of perihelion
56.517° (ω)
Earth MOID0.00157599 AU (235,765 km)
Physical characteristics
Dimensions
  • ~23 meters (75 ft)[3]
  • 20–40 m (66–131 ft)[4]
Mass1.6×107 kg (assumed)[3]
0.12041 h (7.225 min)
Description
Orbital diagram: close approach of 2014 DX110 on 5 March 2014
It has an observation arc of 5 days with an uncertainty parameter of 6.[2] It was removed from the JPL Sentry Risk Table on 5 March 2014 using JPL solution 3 with an observation arc of 5 days.[10] When the asteroid only had an observation arc of 4 days, virtual clones of the asteroid that fit the uncertainty region in the known trajectory showed a 1 in 10 million chance that the asteroid could impact Earth on 4 March 2046.[3] With a 2046 Palermo Technical Scale of −7.11,[3] the odds of impact by 2014 DX110 in 2046 were about 13 million times less[11] than the background hazard level of Earth impacts which is defined as the average risk posed by objects of the same size or larger over the years until the date of the potential impact.[12] Using the nominal orbit, NEODyS shows that the asteroid will be 2.8 AU (420,000,000 km; 260,000,000 mi) from Earth on 4 March 2046.[13]
References
  8. ^ a b c "2014DX110 Ephemerides for 15 February 2014 through 10 March 2014". NEODyS (Near Earth Objects – Dynamic Site). Retrieved 4 March 2014.
  11. ^ Math: 107.11 = 12,882,495
  13. ^ "2014DX110 Ephemerides for 2 March 2046 through 6 March 2046". NEODyS (Near Earth Objects – Dynamic Site). Retrieved 4 March 2014.