| SLC25A31 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Identifiers | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Wikidata | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Structure
Function
Clinical significance
Interactions
See also
- SLC25A31+receptor,+human at the U.S. National Library of Medicine Medical Subject Headings (MeSH)
References
- ^ a b c GRCh38: Ensembl release 89: ENSG00000151475 – Ensembl, May 2017
- ^ a b c GRCm38: Ensembl release 89: ENSMUSG00000069041 – Ensembl, May 2017
- ^ a b c "Entrez Gene: SLC25A31 solute carrier family 25 (mitochondrial carrier; adenine nucleotide translocator), member 31".
- ^ a b c d Hamazaki T, Leung WY, Cain BD, Ostrov DA, Thorsness PE, Terada N (21 April 2011). "Functional expression of human adenine nucleotide translocase 4 in Saccharomyces cerevisiae". PLOS ONE. 6 (4): e19250. Bibcode:2011PLoSO...619250H. doi:10.1371/journal.pone.0019250. PMC 3080916. PMID 21532989.
Further reading
- Mehrle A, Rosenfelder H, Schupp I, del Val C, Arlt D, Hahne F, Bechtel S, Simpson J, Hofmann O, Hide W, Glatting KH, Huber W, Pepperkok R, Poustka A, Wiemann S (Jan 2006). "The LIFEdb database in 2006". Nucleic Acids Research. 34 (Database issue): D415-8. doi:10.1093/nar/gkj139. PMC 1347501. PMID 16381901.